Co należy do obowiązków adwokata?
Adwokat pełni ważny zawód zaufania publicznego. Można się do niego udać z problemami natury legislacyjnej. Taka osoba obarczona jest dużą odpowiedzialnością i musi przestrzegać zasad etyki zawodowej. Jakie obowiązki spoczywają na adwokacie i jaki jest zakres podejmowanych przez niego działań prawnych?
Zakres kompetencji adwokata
Wykonywanie zawodu adwokata reguluje ustawa Prawo o adwokaturze. Zgodnie z jej zapisami adwokat wykonuje następujące czynności z zakresu pomocy prawnej:
- występuje przed urzędami i sądami,
- udziela porad prawnych,
- opracowuje projekty aktów prawnych,
- sporządza opinie prawne.
Adwokat występuje przede wszystkim w roli obrońcy w sprawach karnych, cywilnych, karnoskarbowych i innych.
Jakich zasad etycznych musi przestrzegać adwokat?
Ponieważ adwokat jest reprezentantem zawodu zaufania publicznego, obowiązuje go kodeks etyki zawodowej. Zgodnie z tym dokumentem, celem podejmowanych przez adwokatów czynności zawodowych jest ochrona interesów klienta.
Poniżej zaprezentowano kilka najważniejszych zasad, których musi przestrzegać adwokat.
- Obowiązek obrony interesów mocodawcy w sposób odważny i honorowy.
- Obowiązek minimalizowania kosztów i dążenia do ugodowego rozwiązania sprawy.
- Obowiązek informowania klienta o przebiegu sprawy.
- Obowiązek objaśniania klientowi trudnych kwestii prawnych.
- Zakaz reprezentowania klientów o sprzecznych interesach.
- Obowiązek zachowania dyskrecji na rzecz interesów klienta.
Ponadto trzeba pamiętać o tym, że stosunek klienta do adwokata musi opierać się na zaufaniu. Jeśli z jakichś powodów klient utraci zaufanie do pełnomocnika, wówczas adwokat powinien je wypowiedzieć.
Czym się kierować przy wyborze adwokata?
Bardzo istotna w kontekście udanej współpracy na linii klient – adwokat jest dobra i nieprzerwana komunikacja. W czasie konsultacji adwokat powinien w jasny sposób odpowiadać na wszystkie Twoje pytania. Wynagrodzenie prawnika musi być ponadto zawsze adekwatne do poniesionej pracy.
Zwracaj również uwagę na doświadczenie, jakie idzie za daną kancelarią adwokacką. Sprawdź również, w jakich sprawach specjalizuje się adwokat: czy są to spory z zakresu prawa rodzinnego, prawa administracyjnego, prawa karnego, a może cywilnego? To pozwoli Ci podjąć właściwą decyzję odnośnie do wyboru pełnomocnika prawnego.