Jakie są formy świadczenia pomocy prawnej?

W wielu sytuacjach w naszym życiu, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy, niezbędna może okazać się pomoc prawna. Może ona obejmować urozmaicony zakres, dostosowany do naszych potrzeb w konkretnej sprawie. Z pewnością jednak profesjonalne wsparcie radcy prawnego, czy adwokata może być nieocenione i zdecydowanie ułatwić nam załatwienie formalności lub zakończenie sprawy.

Jaką formę może mieć pomoc prawna?

Gdy udajemy się ko kancelarii adwokackiej, to zwykle naszym celem jest rozwiązanie konkretnej sprawy, która odgrywa decydujący wpływ na nasze życie, lub też do której zostaliśmy wmieszani nie ze swojej winy. Udając się do prawnika możemy liczyć zarówno na doradztwo w określonych dziedzinach prawa – rodzinnego, karnego czy cywilnego. Możemy także zlecić przygotowanie odpowiednich pism, czy umów. Kolejnym rodzajem pomocy prawnej jest reprezentowanie przed sądem. Adwokaci biorą ponadto udział w mediacjach czy negocjacjach.

Osoba będąca jedynie świadkiem, w określonej sprawie zwykle nie potrzebuje reprezentanta w sądzie, gdyż jej rola będzie ograniczona do przedstawienia swojej wersji wydarzeń. Jeśli jednak jesteśmy stroną prowadzonego postępowania, to obecność profesjonalnego prawnika na sali będzie dla nas korzystna. Przykładowo w czasie rozwodów małżonkom w wielu aspektach łatwiej jest uzgodnić wszelkie szczegóły ze wsparciem prawników. Podobnie jeśli ma się toczyć sprawa karna przeciwko nam lub jeśli będziemy występować w roli oskarżycieli posiłkowych, czy też gdy będziemy powodami w sprawach cywilnych – tutaj doświadczenie i znajomość zagadnień prawnych specjalisty przemawia na naszą korzyść.

Czy warto skorzystać z pomocy prawnej?

Zdecydowanie tak. Adwokaci bywają potrzebni nawet w sytuacjach, gdy nie wiemy jak dalej formalnie i zgodnie z prawem postępować, aby osiągnąć określony cel. Porada prawna może w takich sytuacjach okazać się na wagę złota. Podobnie jeśli musimy złożyć wniosek do sądu to z profesjonalną pomocą będzie to zdecydowanie łatwiejsze i łatwiej osiągniemy swój cel, unikając chociażby braków formalnych w składanych dokumentach.